Zadbany trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Wspaniale zdobi ogród i jest idealnym miejscem relaksu. Utrzymanie murawy w dobrej formie wymaga trochę wysiłki, ale nie jest trudne. Konieczne jest regularne wykonywanie zabiegów agrotechnicznych.
Zaczynamy od wygrabienia trawnika z rolki
Pierwszym etapem regeneracji trawnika jest dokładne jego wygrabienie. W ten sposób usuwamy znajdujące się na nim gałązki, zeschnięte liście czy mech. Grabienie trzeba zaplanować przez okresem wegetacji rośliny, czyli mniej więcej pod koniec marca. Wybierzmy drobne, wachlarzowe grabie do liści. Grabimy ostrożnie, by nie uszkodzić trawy. Zabieg ten wykonujemy w dwóch prostopadłych kierunkach, na krzyż.
Czym jest aeracja?
Aeracja to napowietrzenie, a zabieg ten polega na wykonaniu pionowych otworów w darni na głębokość 8-10 cm. Wykonuje się go wtedy, gdy gleba pod trawnikiem jest zbyt zbita, czego oznaką jest długo utrzymująca się na jego powierzchni woda (na przykład po deszczu czy podlewaniu). Przed zabiegiem trawnik należy podlać. Potrzebne są widły lub specjalne rurki wycinające, którymi wyjmujemy kawałki trawy wraz z podłożem. Jest to konieczne, gdyż pozytywnie wpływa na rozwój korzeni traw oraz poprawia elastyczność trawnika, pobudza go do wzrostu i zagęszczania. Do tego zabiegu można użyć mechanicznego aeratora lub specjalnych nakładek na buty z metalowymi kolcami.
Koszenie trawnika z rolki
Koszenie jest dla trawnika bardzo ważne, gdyż korzystnie wpływa na jego wygląd i kondycję. Kosimy regularnie (co 7-10 dni) na wysokość 3-4 cm. Musimy pamiętać, że trawa nie może być wyższa niż 10 cm, gdyż stanie się wtedy idealnym podłożem dla chwastów, które nie są mile widzianymi gośćmi. Ważne jest, by kosić dobrej jakości sprzętem. Ostrza muszą być zadbane i odpowiednio ostre. W przeciwnym razie będą łamały i niszczyły trawnik.
Nawożenie trawy z rolki. Jak robić to prawidłowo?
Nawożenie trawnika jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju traw. Do dyspozycji mamy wiele różnych typów nawozów, a jeśli trawa z rolki nie ma specjalnych potrzeb, doskonale sprawdzi się wieloskładnikowy, granulowany nawóz mineralny. Pamiętajmy, by stosować go w dawce zalecanej przez producenta. Możemy także zastosować doskonały nawóz organiczny – kompost. Dostarcza on glebie cennej próchnicy, jednak źle przygotowany może być źródłem wielu nasion chwastów. Zamiast kompostu poleca się nawożenie torfem wysokim, nie odkwaszonym, który zwiększa zdolność magazynowania przez glebę wody i składników pokarmowych.
Czym jest wertykulacja trawnika z rolki?
Wertykulacja to pionowe cięcie trawników. Celem tego zabiegu jest przeciwdziałanie filcowaniu darni. Usuwamy filc powstały z obumierających pędów traw i resztek po koszeniu oraz chwasty wieloletnie. Filc jest niepożądany, gdyż pochłania wodę jak gąbka i zatrzymuje substancje odżywcze. Jeśli osiągnie określoną grubość, uniemożliwia wymianę gazów w glebie i zmniejsza przenikanie nawozów. W czasie wertykulacji przewietrzamy warstwę korzeniową i strefę krzewienia się roślin, co sprzyja wzrostowi trawy.
Zabiegi agrotechniczne na trawniku z rolki to ważny element jego pielęgnacji. Wykonujmy je regularnie, by móc cieszyć się piękną murawą.