Kontrola trawnika z rolki

Piękny, zielony i gęsty trawnik z rolki to marzenie każdego właściciela ogrodu. Aby osiągnąć taki efekt, trzeba zakupić trawę z rolki od zaufanego producenta, a później odpowiednio dbać o trawę. Oznacza to konieczność dokonywania regularnego kontrolowania trawy. Jak to zrobić?

 

Dlaczego tak ważna jest właściwa pielęgnacja trawnika z rolki?

Dbałość o trawnik opiera się na trzech elementach, do których należą podlewanie, nawożenie i koszenie. Przestrzeganie zasad dotyczących pielęgnacji trawy z rolki przeniesie bardzo dobre efekty, ale tylko wtedy, gdy będziemy mieć dobrą trawę. Istotne jest przed wszystkim, by wybrać trawę z rolki opartą na gatunkach rośliny odpowiednich dla danego regionu klimatycznego. Nie szukajmy więc sztucznych oszczędności, kupując trawę od mało wiarygodnego producenta, a wybierzmy usługi takiego, który naprawdę zna się na rzeczy.

Dlaczego tak ważna jest kontrola trawnika z rolki?

Odpowiednia troska o trawnik to podstawa, ale ważna jest także regularna kontrola trawy z rolki. Od czasu do czasu sprawdzajmy murawę, szukając chwastów i śladów działalności szkodników. Gruby kęp zdrowej trawy zatrzymuje wzrost chwastów, więc jeśli niepożądane rośliny zaczęły mocno rosnąć, szkodniki też mogą się pojawić. Zwracajmy także uwagę na to, co się dzieje na murawie po zmroku. Jedną z oznak tego, że trawnik jest zaatakowany przez owady, jest przyciąganie dorosłych szkodników do światła w nocy. Zaobserwujmy, czy szopy, skunksy lub ptaki przekopują trawnik w poszukiwaniu jedzenia. Jeśli tak jest, zapewne murawę odwiedzili niechciani goście.

Na czym polega kontrola biologiczna trawnika?

Kontrola biologiczna trawnika brzmi skomplikowanie, ale w praktyce nie jest to nic trudnego. Chodzi bowiem o to, by wykorzystać dla dobra murawy owady i inne mikroorganizmy, które mogą żywić się szkodnikami trawnika, aby zapobiec ich osiedlaniu się na trawniku. Niektóre owady są korzystne dla trawy z rolki, a zdrowe trawniki mogą pokonać kilka szkodników. Aby proces ten był skuteczny, różnorodne rośliny muszą być atrakcyjne dla owadów, które będą odstraszać szkodniki. Wokół murawy można posadzić kwitnące rośliny, atrakcyjne dla zapylaczy.

Kontrola trawnika to ważny element troski o zieloną murawę. Dobrej jakości trawnik z rolki będzie wyglądał ładnie tylko wtedy, gdy odpowiednio o niego zadbamy.