Koszenie trawnika z rolki

Pielęgnacja trawnika z rolki jest bardzo ważna, aby utrzymać go w dobrej kondycji. Składa się na na nią wiele czynników, jednym z nich jest prawidłowe koszenie które przyczynia się do uzyskania większej gęstości trawy i chroni system korzeniowy. Poznajmy zasady koszenia trawnika z rolki.

Po co kosi się trawę z rolki?

Koszenie trawy z rolki to czynność pozwalająca uzyskać pożądaną zwięzłość murawy. Efektem tego zabiegu jest obniżenie punktu krzewienia oraz zwiększenie intensywności rozwoju liści. Celem koszenia jest także uzyskanie równej powierzchni trawnika o odpowiedniej wysokości. Koszenie powinno się wykonywać regularnie. Ważny jest także dobrze przygotowany sprzęt – noże tnące muszą być regularnie ostrzone.

Kiedy i na jaką wysokość kosi się trawnik?

Pierwsze koszenie trawnika z rolki należy wykonać, gdy trawa osiągnie około 8-10 cm wysokości. Ścinamy do poziomu 4-5 cm. Optymalna wysokość zależy od rodzaju trawnika, ale trzeba uważać, by jednorazowy pokos nie był większy niż 1/3 wysokości trawy. Większe przykoszenie powoduje bowiem usunięcie zbyt dużej ilości liści. Skutkiem jest zakłócenie procesów biochemiczno-fizjologicznych rośliny, a w szczególności fotosyntezy. Trawnik z rolki kosimy nie rzadziej niż raz w tygodniu. Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę warto wykonać zanim przystąpimy do kolejnych zabiegów poprawiających wygląd darni. Najczęściej wykonanie zabiegu przypada na przełom marca i kwietnia, ale jest to termin umowny, gdyż wszystko zależy od pogody.

Zasady koszenia trawy z rolki

Istotne jest, by kosić trawniki wyłącznie suche. Mokra trawy się zbije i zabieg nie będzie skuteczny. W przypadku długotrwałych opadów można koszenie opóźnić, pamiętając jednak aby nie kosić jednorazowo więcej niż 1/3 wysokości murawy. Gdy trawa zbyt podrosła, do pożądanej wysokości cięcia musimy dojść etapowo. Należy stosować kosiarki o ostrych nożach, aby trawa była cięta, a nie rozrywana.

Co zrobić z trawą po jej wykoszeniu?

Skoszoną trawę należy zebrać i przeznaczyć na kompost. Jeśli nasz trawnik jest ekstensywny (trawniki, które poza gatunkami traw, zawierają domieszkę nasion roślin zielnych i motylkowych, dzięki czemu są bardziej odporne na brak wody), trawę pozostawiamy na murawie. W takim przypadku konieczne jest częste koszenie, aby odrosty były krótkie, równo rozsypane i nie ograniczały rozwoju roślin poprzez tworzenie się filcu.

Koszenie trawy z rolki warto przeprowadzać regularnie, by cieszyć się piękną, zieloną murawą.