Podlewanie trawnika z rolki

Kiedy myślimy o pięknym trawniku z rolki, wyobrażamy sobie idealnie zieloną, miękką murawę. Marzenie można spełnić, kupując i zakładając trawę z rolki renomowanego producenta. Pamiętać także należy o odpowiedniej pielęgnacji, czyli także o podlewaniu trawnika z rolki. Jak to zrobić, by zieleń nieustannie zachwycała?

 

Dlaczego podlewanie trawnika z rolki jest tak ważne?

Nie da się ukryć, że bez wody nie ma życia. Stanowi ona blisko 70 procent masy ciała dorosłego człowieka. W przypadku trawy jest to aż 85 procent, więc właściwe podlewanie trawnika jest kluczowe w zachowaniu jej pięknego wyglądu.

Jak podlewać nowo założony trawnik z rolki?

Odpowiednie podlewanie jest szczególnie ważne dla nowo założonego trawnika z rolki, który musi się dobrze ukorzenić. Jeśli to zaniedbamy, roślina po prostu uschnie. W pierwszym tygodniu po rozłożeniu trawy z rolki trzeba ją obficie podlewać rano i wieczorem, następnie co 2 lub 3 dni, a po około 3-6 tygodniach raz w tygodniu. Podane zalecenie są ogólne, ale można i należy je modyfikować w zależności od różnych czynników, do których należą warunki pogodowe i położenie trawnika. Jeśli mocno pada, można zmniejszyć częstotliwość zraszania. Zwróćmy także uwagę na to, że trawnik wystawiony na działanie wiatru i słońca będzie wysychał szybciej niż osłonięty. Najlepszą porą na podlewanie jest poranek, kiedy temperatura powietrza jest niższa. Dzięki temu woda ma szansę wniknąć w glebę.

Jak sprawdzić, czy trawnik jest odpowiednio nawodniony?

Warto także kontrolować, czy trawnik jest odpowiednio nawodniony. Obecność wody na źdźbłach trawy nie jest właściwym miernikiem. Najważniejsza jest woda, która zdołała przeniknąć do gleby, czyli do korzeni trawy, co oznacza, że wilgotne powinno być co najmniej 10 centymetrów gleby. Poziom wilgotności można sprawdzić na kilka sposobów. Pierwszym jest nadepnięcie na murawę – jeśli woda podsiąka do góry, trawnik jest skutecznie nawodniony. Inny sposób polega na wykopaniu małej dziury i zbadaniu gleby. Jeśli jest wilgotna i zimna, ale nie ocieka wodą, nasze podlewanie jest idealne. Stan nawodnienia gleby można także skontrolować za pomocą noża. Jeśli nie ma problemów z wepchnięciem go w glebę, a po wyjęciu jest chłodny i czysty, gleba jest odpowiednio wilgotna.

Co się stanie, gdy nie zadbamy o odpowiednie podlewanie trawy z rolki?

Jeśli zaniedbamy podlewanie, trawnik z rolki będzie źle wyglądał – liście i korzenie stracą na objętości, a rolki zaczną się kurczyć. Oznaką przesuszenia jest także zmiana koloru liści, które na krawędziach robią się najpierw żółte, a później brązowe. Pojawiają się na nich także łyse placki.

Przesuszony trawnik nie ukorzeni się i obumrze. Jeśli między rolkami zaczynają pojawiać się przerwy, należy obficie podlewać trawnik – nawet 2-3 razy dziennie.

Bez wody nie ma życia, a zasada ta dotyczy także trawnika z rolki. Pamiętajmy o odpowiednim podlewaniu, które sprawi, iż murawa będzie się ładnie prezentować.