Dobrej jakości trawa z rolki będzie cieszyć oczy natychmiast po założeniu. Chcemy, by trawnik długo wyglądał nienagannie, a to wymaga pewnego wysiłku. Jak zadbać o taką murawę? Poznajmy kilka zasad pielęgnacji.
Pierwsze koszenie trawnika z rolki
Kosiarkę możemy wyciągać, gdy trawa zrośnie się z podłożem, a sprawdzimy to, pociągając za kępkę trawy. Trzeba to zrobić lekko i delikatnie, by nie uszkodzić trawnika. Jeśli mocno się trzyma, możemy kosić. Ostrza ustawiamy na wysokość 4,5 cm. Nie należy ścinać jednorazowo więcej niż 1/3 wysokości. Trawnik z rolki kosimy nie rzadziej niż raz w tygodniu. Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę warto wykonać zanim przystąpimy do kolejnych zabiegów poprawiających wygląd darni. Najczęściej wykonanie zabiegu przypada na przełom marca i kwietnia, ale jest to termin umowny, gdyż wszystko zależy od pogody. Obserwujmy trawę, a po kosiarkę sięgnijmy, gdy źdźbła osiągną wysokość około 8 cm.
Na czy polega wertykulacja trawnika?
Jednym z ważnych dla trawnika zabiegów jest wertykulację. Polega ona na pionowym nacinaniu darni na głębokość około 2 cm przy pomocy wertykulatora lub specjalnych grabi o bardzo ostrych zębach. Celem zabiegu jest porozcinanie znajdującego się na powierzchni gleby filcu, który powstaje z obumarłych części traw. Zabieg ten likwiduje nieprzepuszczalną warstwę, utrudniającą wymianę gazową oraz wnikanie do gleby wody i składników pokarmowych. Powinno się go przeprowadzać co roku wczesną wiosną, ale jedynie na trawnikach, które mają więcej niż dwa lata.
Czym jest aeracja trawnika?
Kolejnym z zabiegów, który poprawia stan trawnika jest jego aeracja, czyli nakłuwanie darni na głębokość około 8-10 cm. Nakłucia wykonuje się co około 10-15cm, a na glebach ciężkich i nieprzepuszczalnych nawet gęściej. Dzięki zabiegowi poprawiona zostaje wymiana gazowa. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się aerator, który za pomocą specjalnych szpikulców nakłuwa darń. Na niewielkich powierzchniach aerację można wykonać z wykorzystaniem wideł, które gęsto wbija się w darń. W porównaniu do wertykulacji aeracja trawnika jest zabiegiem delikatnym, gdyż darń jest jedynie nakłuwana, a nie nacinana.
Na czym polega wałkowanie trawnika?
Wałowanie trawnika polega na wyrównaniu po zimie powierzchni gleby, na której rośnie trawa. Po zimie, w wyniku zamarzania wody, warstwy gleby mogą być wypychane, co sprawi, że powierzchnia trawnika będzie nierówna. W takim przypadku trzeba go wyrównać. Zabieg jest zbędny na zbyt ciężkich, zbitych i nieprzepuszczalnych glebach, gdyż dodatkowe jej ubicie pogorszy właściwości podłoża, co w konsekwencji odbije się na stanie trawnika. Wałowanie wykonuje się 2-3 dni przed planowanym pierwszym koszeniem.
W jakim celu wykonuje się piaskowanie trawnika?
Piaskowanie trawnika to zabieg, który warto przeprowadzić, jeśli trawnik z rolki założyliśmy na ciężkiej i nieprzepuszczalnej glebie. Polega on na rozrzucaniu średnioziarnistego piasku na murawę trawnika. Rozrzucamy go łopatą. a następnie rozgarniamy przy pomocy grabi. Piaskowanie powinno zostać wykonane po wcześniej przeprowadzonej aeracji lub wertykulacji. Wówczas zostaną wypełnione piaskiem miejsca nacięć i nakłuć. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu zabiegowi poprawia się przepuszczalność gleby i jej struktura.
Zabiegi pielęgnacyjne trawnika z rolki warto przeprowadzać regularnie, by móc cieszyć się zachwycającą, zieloną murawą.