Pielęgnacja trawnika z rolki

Dobrze nałożony trawnik z rolki będzie cieszył nasze oczy natychmiast po założeniu. Chcemy jednak, by długo wyglądał nienagannie. Jak zadbać o taką murawę? Poznajmy kilka zasad pielęgnacji.

Jak zadbać o trawnik z rolki tuż po rozłożeniu?

Wprawdzie trawa z rolki wygląda świetnie natychmiast po nałożeniu, ale nie oznacza to, że można z niej od razu korzystać. Nic się nie stanie, jeśli nie nią wejdziemy, ale prze intensywną eksploatacją lepiej dać jej kilka dni na aklimatyzację. Do czasu ukorzenienia się darni, czyli 7-10 dni należy trawę intensywnie podlewać. Zabawy dzieci czy mecz amatorów można rozpocząć, gdy trawnik ma około 2-3 tygodnie.

Pierwsze koszenie trawnika z rolki

Kosiarkę możemy wyciągać, gdy trawa zrośnie się z podłożem. Jak to sprawdzić? Wystarczy lekko i delikatnie pociągnąć za kępkę trawy. Jeśli mocno się trzyma, możemy kosić. Ostrza ustawiamy na wysokość 4,5 cm. Nie należy ścinać jednorazowo więcej niż 1/3 wysokości. Następne koszenie wykonujemy minimum raz w tygodniu. Zabieg ten powinien być wykonany kosiarką o dobrze naostrzonych nożach.

Systematyczna pielęgnacja trawnika z rolki

Trawnik z rolki pielęgnuje się tak samo, jak ten wysiany. Oznacza to, że od ruszenia wegetacji do momentu zakończenia wzrostu wymaga regularnego koszenia raz w tygodniu. Najważniejszym zabiegiem po koszeniu i nawadnianiu jest nawożenie. Jego zadaniem jest dostarczenie trawnikowi wymaganych składników odżywczych, aby miał soczysto zielony kolor, był silny, gęsty i odporny na choroby. Trzeba to zrobić cztery razy w roku, dostosowując nawóz do pory roku. Konieczne jest także obfite podlewanie, najlepiej dwa razy w tygodniu. Podlewać trzeba rano, a nie wieczorem, gdyż wieczorne podlewanie może prowadzić do chorób grzybowych. Ilość wody dostosowujemy do temperatury powietrza. Latem powinno to być nawet 20 litrów wody na m kw. Pamiętajmy, że ilość wody potrzebna do podlania nasłonecznionej części trawnika, a tej pozostającej w cieniu nie może być taka sama.

Zabiegi pielęgnacyjne uzupełnia wiosenna i jesienna wertykulacja, by zapobiec pojawieniu się tzw. filcu.

Pielęgnacja trawnika z rolkijest podobna do troski o trawę z wysiewu, a efekt na pewno będzie znakomity.