Zakładanie trawnika z rolki

Jeśli chcemy mieć nienaganny trawnik w krótkim czasie i nie chcemy czekać aż naturalna murawa urośnie, wybierzmy trawnik z rolki. W ciągu kilku godzin zielony dywan zostanie rozwinięty, a po dwóch tygodniach oczekiwania będzie już pełni funkcjonalny.

Kiedy najlepszy jest czas na zakładanie trawnika?

Trawnik z rolki musi się ukorzenić, więc najlepiej zakładać go na początku wiosny lub jesieni, kiedy temperatura dla traw jest najbardziej optymalna i sprzyja szybszemu ich ukorzenianiu się. Można to jednak zrobić także w innym czasie, ale musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad, które pozwolą uniknąć błędów.

Jak przygotować ziemię pod trawnik z rolki?

Przygotowanie ziemi pod murawę rozpoczynamy od oczyszczenia podłoża z kamieni, korzeni i pozostałości po budowie, usuwamy też chwasty wieloletnie. Pamiętajmy, że trawy najlepiej rosną w lekko kwaśnej (pH 5,5–6,5) i dobrze napowietrzonej glebie. Jeśli chcemy podnieść pH, posypujemy ją wapnem. Zabieg ten należy wykonać poza sezonem wzrostu, po okresie wegetacyjnym. Natomiast do zakwaszenia gleby posłuży nam siarczan amonu lub dający szybkie efekty nawóz pH minus. Podłoże gliniaste rozluźniamy dodając piasek o odpowiedniej frakcji. W przypadku ziemi zbyt piaszczystej trzeba dodać ziemię kompostową. Pozostaje etap instalacji wodnej i rozłożenia siatki. Zalecamy przykryć siatkę delikatną warstwą gleby przed ułożeniem trawy. Przed rozkładaniem trawy należy wysypać nawóz startowy.

Jak układać trawnik z rolki?

Darń najlepiej układać od razu po przywiezieniu. Przetrzymywanie trawy w rolkach może bowiem doprowadzić do jej zniszczenia. Podłużne kawałki trawy układa się ciasno, jeden przy drugim na tzw. zakładkę. Miejsca połączeń w sąsiadujących rzędach powinny się mijać jak spoiny cegieł w murze. Rolki trzeba rozwijać tak, by w każdej z nich źdźbła skierowane były w tę samą stronę, dzięki czemu trawnik będzie wyglądał jednolicie. Miejsca odciętych fragmentów uzupełnia się ziemią, by uchronić krawędzie darni przed wysychaniem. Ułożony trawnik wyrównuje się przez wałowanie wyrównując je na ukos wzdłuż krawędzi, a następnie obficie podlewa. Jeśli po podlaniu pojawią się przerwy miedzy płatami, trzeba je wypełnić torfem i uzupełnić klinami z darni lub obsiać mieszanką traw. Zakładanie trawnika kończy dokładne przycięcie jego brzegów. Pamiętajmy, że po takim trawniku chodzić możemy dopiero po tygodniu od jego ułożenia, bo darń ma skracane korzenie, kiedy jest oddzielana od podłoża, co opóźnia to jej ukorzenienie na nowym miejscu i łatwiej może dojść do jej przesuszenia.

Zakładanie trawnika z rolki tylko z pozoru jest proste i szybkie, gdyż wymaga wykonania szeregu czynności przygotowawczych. Trzeba więc to zlecić doświadczonym i godnym zaufania fachowcom.