Szybki efekt trawnika z rolki

Piękny trawnik to wspaniała ozdoba ogrodu. Miło usiąść na zielonej murawie, rozłożyć koc i odpoczywać. Nie jest to atrakcyjne zajęcie, gdy trawa jest brzydka i przerzedzona. Niestety nie urośnie na życzenie. Na szczęście łatwo można temu zaradzić, a rozwiązaniem jest trawnik z rolki.

Kilka zasad zakładania trawnika z rolki

Trawnik z rolki najlepiej zakładać wczesną wiosną lub jesienią, gdyż niska temperatura i częste deszcze sprzyjają ukorzenianiu się traw. Można to jednak zrobić także w innym czasie, bo murawa jest odporna na przymrozki czy wysokie temperatury. Ważne jest, by dobrze przygotować podłoże, co oznacza, że należy oczyścić je z kamieni, korzeni czy pozostałości po budowie. Istotne jest również, że gleba powinna być lekko kwaśna (pH 5,5–6,5) i dobrze napowietrzona. Jeśli ziemia taka nie jest, trzeba ją podsypać wapnem dolomitowym (jeśli jest kwaśna) lub kompostem (jeśli jest zbyt piaszczysta). Trawnik z rolki należy nałożyć na warstwę żyznej ziemi o grubości około 10 cm.

Dlaczego warto wybrać trawnik z rolki i jak go układać?

Zieloną murawę powinni układać fachowcy, którzy zrobią to w ciągu jednego dnia. Trawę z rolki można układać praktycznie przez większość miesięcy w roku, gdyż wyhodowana darń jest odporna na silne słońce i lekki przymrozek. Trawnik z rolki można zakładać na pochyłym terenie, a zakorzeni się nawet na wydatnych wzniesieniach.

Pielęgnacja trawnika z rolki

Po zielonej murawie można chodzić od razu po zakończeniu prac, ale z większą eksploatacją trzeba się nieco wstrzymać (przez około dwa tygodnie). Mogą pojawić się przerwy i luki między pasmami trawy, które należy uzupełnić torfem i nasionami, najlepiej do renowacji trawników. Konieczne jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża, gdyż takiej murawie bardzo szkodzi susza.

Trawnik z rolki to najlepszy sposób na uzyskanie zielonej murawy w najkrótszym z możliwych terminów.