Wprawdzie widok dżdżownicy może wywołać mieszane uczucia, ale te obłe maleństwa mają dar, który sprawia, że nasza murawa z trawy w rolce wygląda wspaniale. Tworzą bowiem odchody zwane koprolitami, tworzące bardzo wartościowy nawóz organiczny.
Tajemnice dżdżownic. Skarb zielonego trawnika
Nazwa dżdżownica związana jest z jej pojawianiem się podczas i po deszczu (po staropolsku – dżdżu). Gdy pada deszcz, korytarze wypełniają się wodą, więc dżdżownice wydostają się na zewnątrz, by móc oddychać. Zwierzątka odżywiają się związkami mineralnymi i organicznymi zawartymi glebie oraz w rozkładających się resztkach roślin i zwierząt. Niestrawione resztki wydalane są jako tak zwane koprolity, czyli grudki żyznej próchnicy.
Czym są koprolity i jak wyglądają?
Koprolity to odchody dżdżownic. Mają sypką, gruzełkowatą postać oraz ciemną barwę i stabilną strukturę. Z wyglądu przypominają próchnicę, co nie jest przypadkowe, gdyż mają podobne do niej działanie – poprawiają strukturę gleby, napowietrzają ją i użyźniają. Dżdżownice biorą udział w procesie tworzenia próchnicy. To dzięki nim szczątki roślinne rozkładają się kilkakrotnie szybciej. Przewód pokarmowy tych stworzeń przebiega przez całą ich długość. Żołądek rozciera szczątki roślinne zmieszane z cząstkami gleby.
Dlaczego koprolity są dobre dla zielonego trawnika?
W ciągu sezonu wegetacyjnego dżdżownice żyjące na powierzchni 1 ha gleby produkują 10–100 ton koprolitów. Jest to znakomity nawóz, zawierający dużo potrzebnych roślinom pierwiastków. W naszym trawniku z rolki zapewne bytuje dżdżownica ziemna, która żywi się między innymi. Dzięki temu ogranicza ich rozprzestrzenianie się w kolejnym sezonie. Drążąc pionowe korytarze w ziemi, umożliwia dostęp powietrza i wody do korzeni roślin. Ma to szczególne znaczenie na ciężkich, gliniastych glebach.
Jak dbać o dżdżownice bytujące w naszej trawie z rolki?
Znakomitym źródłem pożywienia dla dżdżownic jest nawożenie organiczne. Właśnie dlatego na zimę warto pozostawić liście, których nie zagrabiliśmy. Jest to szczególnie istotne tam, gdzie ze względu na korzenie nie można przekopać ziemi. Dżdżownice użyźnią te trudno dostępne miejsca bez ingerencji narzędzi ogrodniczych. Stworzeniom szkodzi przenawożenie preparatami mineralnymi, szczególnie tymi, które zakwaszają glebę.
Koprolity sprawiają, że gleba jest bardziej żyzna, a więc wszystko lepiej na niej rośnie. Dotyczy to także trawa z rolki. Dbajmy więc o te małe zwierzątka.