Choroby trawnika: objawy i zwalczanie

Marzymy o pięknym, ładnym i zielonym trawniku z rolki. Niestety czasami zdarza się, że trawa przestaje bujnie rosnąć, a na zielonej murawie pojawiają różnego rodzaju przebarwienia lub przesuszenia. Z większością chorób można sobie jednak poradzić bez konieczności zakładania nowego trawnika. Jak rozpoznać i leczyć choroby trawnika?

Biały i mączysty nalot na trawie. Co to jest?

Jeśli na powierzchni trawy pojawił się biały i mączysty nalot, najpewniej obserwujemy atak mączniaka prawdziwego, którego niewielkie zarodniki zgromadziły się na powierzchni liści. Chora darń po pewnym czasie zaczyna żółknąć i schnąć, pojawiają się na niej puste miejsca. Na atak narażone są trawniki położone w cieniu (zwłaszcza wierzchlina łąkowa), a także te o gęstej, bujnej i przede wszystkim wysokiej trawie. Przyczyną choroby może być również przenawożenie azotem. Jeśli nasz trawnik z rolki może być zagrożony tą chorobę pamiętajmy, by kosić trawę bardzo krótko. Ponadto okresowo przeprowadzajmy wertykulację i uważajmy na ilość stosowanego nawozu. Jeśli schorzenie zaatakowało trawę, musimy sięgnąć po odpowiedni preparat bakteriobójczy.

Jak sobie poradzić z miejscowym zanikaniem trawy z rolki?

Miejscowe zanikanie trawy obserwowane w letnie, upalne i suche dni, szczególnie po obfitych deszczach to oznaka zgorzeli fruktazyjnej. Obecność choroby potwierdza także czarne zabarwienie korzeni oraz obecność warstwy śluzu na liściach. Prześwity mogą mieć kształt kolisty lub postać smug, mogą pojawiać się też przesuszone kręgi ze zdrową trawą. Ryzyko porażania tą chorobą zmniejszają nawozy azotowe, które należy stosować w połączeniu z wiosenną wertykulacją i zrównoważonym nawodnieniem.

Żółte, pomarańczowe i brunatne liście trawy z rolki. Co się dzieje?

Jeśli liście trawy zaczynają wysychać, robią się żółte, pomarańczowe lub brunatne, prawdopodobnie mamy do czynienia z rdzą źdźbłową. Na działanie tej choroby szczególnie narażona jest darń długa, z niedostatkiem nawozów azotowych i za rzadko koszona. Można temu zapobiec odpowiednim nawożeniem i nawadnianiem (nie można przesadzić, by woda nie zalegała na powierzchni trawnika z rolki).

Grzyby rosnące w kręgach na trawniku z rolki

Jeśli nasz trawnik jest wiekowy i znajduje się blisko lasu, a dodatkowo nie dbamy o odpowiednią regenerację trawy z rolki po zimie, mogą na nim pojawić się rosnące w skupiskach grzyby. Schorzenie to nazywane jest czarcimi kręgami. Przyczyną może być niewłaściwe nawożenie i nawadnianie, do tego brak regeneracji trawnika po zimie. W przypadku zarażenia należy systematycznie usuwać grzybnię i przeprowadzać wertykulację połączoną z obfitym podlewaniem. Ostatecznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po środek chemiczny.

Skąd się biorą brunatne lub czarne plamy na liściach trawy z rolki?

Brunatne lub czarne plamy na liściach trawy to oznaka pojawienia się brunatnej plamistości lub helmintosporiozy. Najczęściej pojawia się na zacienionych terenach podczas letnich miesięcy. Chcąc unikną tej choroby sięgajmy po nawóz azotowy z domieszką potasu. Ważne jest także niezbyt niskie koszenie trawy, wygrabianie już porażonych roślin i wertykulację.

Nasz trawnik z rolki mogą zaatakować różne schorzenia. Większość z nich można szybko pokonać, ale ważne jest, by szybko reagować na pojawiające się zmiany.