Jak układać trawę z rolki

Układanie trawy z rolki nie jest trudne, ale trzeba to zrobić zgodnie z zasadami, by cieszyć się piękną murawą. Praca trwa zaledwie kilka godzin, a po 2-3 tygodniach oczekiwania trawnik będzie już pełni funkcjonalny.

Jak przygotować ziemię pod trawę z rolki?

Zieloną murawę nakłada się na dobrze oczyszczone podłoże. Trzeba usunąć wszystkie kamienie, korzenie i ewentualne pozostałości po budowie. Konieczne jest także wyrwanie chwastów wieloletnich, które szybko się odradzają. Pamiętajmy, że trawy najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej (pH 5,5–6,5) i dobrze napowietrzonej. Jeśli chcemy podnieść pH – posypujemy ją wapnem. Zabieg ten należy wykonać poza sezonem wzrostu, po okresie wegetacyjnym. Jeśli konieczne jest zakwaszenie gleby, sięgnijmy po siarczan amonu lub dający szybki efekt nawóz pH minus. Podłoże gliniaste rozluźniamy dodając piasek o odpowiedniej frakcji. W przypadku ziemi zbyt piaszczystej trzeba dodać ziemię kompostową. Pozostaje etap instalacji wodnej i rozłożenia siatki na krety. Zalecamy przykryć siatkę delikatną warstwą gleby przed ułożeniem trawy. Przed etapem rozłożenia trawy należy wysypać nawóz startowy.

Jak układać trawnik z rolki?

Darń najlepiej układać od razu po przywiezieniu. Przetrzymywanie trawy w rolkach może bowiem doprowadzić do jej zniszczenia. Jeśli nie możemy zrobić zakupów rano i musimy ją przechowywać, pamiętajmy, że nie może to trwać dłużej niż jedną dobę, a rolki trzeba umieścić w cieniu na pryzmie złożonej nie więcej niż z pięciu warstw.

Zabieramy się do pracy!

Płaty trawnika z rolki układa się ściśle jeden przy drugim. Dokładnie rozkładamy pasy darni, rozpoczynając od prostej krawędzi np. ogrodzenia. Pasy te powinny leżeć ściśle jeden przy drugim, ale tak by w żadnym miejscu nie zachodziły na siebie. Nie może też między nimi być żadnych przerw. Miejsca połączeń w sąsiadujących rzędach powinny się mijać jak spoiny cegieł w murze. Rolki trzeba rozwijać tak, by w każdej z nich źdźbła skierowane były w tę samą stronę. Po ułożeniu kilku pasów darni delikatnie dociska się je do podłoża grabiami lub ubijakiem drewnianym, by nie pozostały pod nimi pęcherze z powietrzem. Brzegi przycinamy ostrym nożem. Trawa po rozwinięciu powinna mieć czas na ukorzenienie się i zaadaptowanie do podłoża. Tuż po rozłożeniu należy podlać trawnik (około 15-20l wody na m kw.), czynność powtarzamy codziennie w godzinach porannych przez 7-10 dni. Po tym okresie podlewamy co trzeci dzień, jeśli nie ma wysokich temperatur.

Właściwe ułożenie trawnika z rolki wymaga wykonania szeregu czynności przygotowawczych. Zaangażowanie się opłaca, gdyż dobrze nałożona trawa będzie wyglądać idealnie.