Gatunki traw ozdobnych

Pięknie rosnący trawnik z rolki może stać się także doskonałym tłem dla innych roślin. Szerokie zastosowanie w ogrodach mają różne gatunki traw ozdobnych. Które z nich wybrać i jak sprawdzić, by wyglądały ładnie?

Jak dobrać trawy ozdobne do trawy z rolki?

Trawy ozdobne w zależności od ich wyglądu, oczekiwanego rozmiaru i wymagań można wykorzystywać w różnorodny sposób w aranżacji ogrodu. Zielone trawy dobrze komponują się z idealną murawą wykonaną z trawy z rolki oraz z bylinami ozdobnymi z kwiatów. Jeśli wybierzemy gatunki traw o barwnych, często wielokolorowych liściach, zaplanujmy dla nich wyeksponowane miejsce.

Jakie gatunki traw ozdobnych posadzić w ogrodzie?

Większość gatunków traw ozdobnych do ogrodu toleruje różne typy gleb i szeroki zakres pH. Specyficzne wymaganie mogą mieć tylko niektóre gatunki traw. Rośliny te zazwyczaj preferują przepuszczalne, umiarkowanie suche podłoże, chroniące je przed przemarzaniem. Jeśli w naszym ogrodzie są suche miejsca, a chcemy je obsadzić, wybierzmy te trawy ozdobne, które w naturze porastają piaszczyste wydmy i rumowiska skalne, na przykład kostrzewa sina, ostnica cieniutka, pierzasta i włosowata, owies wiecznie zielony, sesleria jesienna, trzęślica modra. Dobrze nasłoneczniony punkt jest idealny dla większości traw ozdobnych i turzyc. Nieco rozproszone światło lubią odmiany o pstrych i żółtych liściach. W przypadku miejsc zacienionych do uprawy nadają się: rajgras wyniosły, kłosownicę leśną i pierzastą, kłosówkę miękką i wełnistą, kostrzewę okazałą, mozge trzcinowatą, prosownicę rozpierzchłą, śmiałek pogięty, wiechlinę gajową.

Wysokość traw ozdobnych

Najniższe trawy ozdobne dorastają do zaledwie 15 cm, wysokość tych najwyższych przekracza 3 m. Warto zwrócić na to uwagę, przygotowując ogrodową aranżację. Trawy ozdobne wysokie (powyżej 1 m wysokości) to kortaderia pampasowa, miskant chiński, miskant cukrowy, arundo trzcinowate, oczeret jeziorny, ostnica olbrzymia. Od 50 do 100 cm długości osiągają między innymi: mozga trzcinowata, rozplenica japońska, manna mielec, jęczmień grzywiasty czy owsiczka wieczniezielona.

Trawy ozdobne niskie (do 50 cm): kłosówka miękka, dmuszek jajowaty, imperata cylindryczna ‘Red Baron’, kostrzewa pstra, spartyna grzebieniasta, butelua smukła czy japońska trawa kaskadowa.

Jak pielęgnować trawy ozdobne?

Trawy ozdobne zasadzone w dogodnych dla siebie warunkach nie sprawiają problemów. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy podlewanie (ale tylko w czasie susz) i nawożenie. Trawy warto dokarmiać nawozami ze zwiększoną ilością potasu, co wpływa na lepsze krzewienie. Jeśli wybraliśmy gatunki, które nie są odporne na mróz, przed jesienią trzeba je okryć. Wiosną przytnijmy suche źdźbła. Niektóre z traw wysokich mogą wymagać podpór, które będziemy musieli przygotować.

Trawy ozdobne będą wspaniałym dopełnieniem trawnika z rolki. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni gatunek roślin do warunków, jakie są w naszym ogrodzie.