Wiele osób marzy o pięknych i zadbanych ogrodach przydomowych, gdzie nieskazitelna trawa ma być częścią krajobrazu. Niestety na taki trawnik trzeba trochę poczekać. Na szczęście i na ten problem można zaradzić, zamawiają trawnik z rolki. Jak przygotować podłoże pod taką zieloną murawę?
Sprzątanie trawnika przed nałożeniem zielonej murawy
Pierwszym etapem pracy powinno być dokładnie posprzątanie trawnika. Przede wszystkim z terenu przeznaczonego na trawnik trzeba usunąć pozostałości po budowie i śmieci (szkło, folię, kawałki styropianu i gruzu). Konieczne jest także wyrzucenia kamieni, korzeni i zdrewniałych pędów. Takie przygotowanie podłoża jest konieczne, by pielęgnacja trawnika była bezpieczna – pozostawione korzenie czy kamienie mogłyby na przykład uszkodzić noże kosiarki.
Przygotowanie podłoża pod zieloną murawę – co trzeba zrobić?
Przygotowanie podłożapod trawnik to także przekopanie ziemi – można to zrobić szpadlem, a jeśli teren jest duży, lepiej posłużyć się kultywatorem (glebogryzarką). Konieczne jest dokładne usunięcie roślin z korzeniami; trzeba użyć wideł lub grabi. Ten etap prac jest istotny, gdyż nieusunięte chwasty szybko odrastają, co utrudnia nałożenie murawy. Jeśli zachwaszczenie jest bardzo duże, można użyć silnie działającego preparatu chemicznego służącego do usuwania roślin jedno- i dwuliściennych.Należy jednak pamiętać, że tego typu środki przenikają przez liście. Trzeba więc odczekać do czasu, aż chwasty będą miały co najmniej 10 cm. Po zaschnięciu roślin należy przekopać podłoże.
Nienaganny trawnik z rolki. Jak ważne jest ukształtowanie terenu?
Trawnik może mieć taki kształt, jaki nam odpowiada, a trzeba go nadać przed nałożeniem zielonej murawy. Jeśli oznacza to usunięcie większych nierówności, wybieramy próchniczną warstwę gleby i wygładzamy wyniesienia terenu. Jeśli występują obniżenia, trzeba je uzupełnić glebą zdjętą w innych miejscach. Dosypany materiał zagęszczamy (ubijakiem lub zagęszczarką mechaniczną) i rozkładamy warstwę urodzajną. Przygotowując podłoże pod trawnik, warto zadbać o montaż instalacji, by później nie niszczyć murawy. Rurki drenarskie i przewody elektryczne powinny się znaleźć na głębokości co najmniej 70 cm (przewód nieosłonięty) lub 40 cm (układany w rurce PCW), a instalacja nawadniająca na głębokości 20-30 cm (rurki nawadniające położone płycej, tuż pod powierzchnią ziemi, mogą być zimą wypychane pod wpływem mrozu).
Nawożenie gleby przed nałożeniem trawnika z rolki
Przygotowując glebę pod trawnik, nie należy zapomnieć o zbadaniu jej kwasowości. W tym przypadku optymalna wartość wynosi pH 5,5-6,5. Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna, łatwo porasta mchem, dlatego należy ją zwapnować, najlepiej dolomitem lub kredą ogrodniczą, lekko wymieszać z glebą i pozostawić na mniej więcej dwa tygodnie. Tak przygotowane podłoże można wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem przesianym przez siatkę o drobnych oczkach.
Trawnik z rolki to sposób na piękną zieleń w każdym miejscu w ekspresowym tempie. Murawa jest ładna natychmiast po ułożeniu, a już po tygodniu od założenia można po niej swobodnie chodzić.